Občina Domžale prejela straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča leta 2012

Ali ste vedeli, da na stranišču preživimo kar tri leta svojega življenja? Gre za čas, ki smo ga že zaradi same naše narave primorani uporabiti za to, ne glede na to kje se nahajamo in kdaj. Če se nahajamo na javnem kraju, smo primorani uporabiti javno stranišče, ki ga nato ponavadi sami pri sebi ocenimo kako je čisto in urejeno.

Včeraj smo obeležili svetovni dan stranišč, s katerim se povečuje ozaveščenost in pripravljenost lokalnih skupnosti za boljše sanitarne pogoje. Društvo za kronično vneto črevesno bolezen, je v ta namen objavilo rezultate projekta Naj javno stranišče, s katerim so ocenjevali javna stranišča v 35-tih občinah, 49-tih bencinskih servisih po slovenskih avtocestah in 11-tih bolnišnicah po Sloveniji. Od 35 obiskanih občin jih kar 11 nima javnih stranišč. Te so od društva prejele zidak.

Kriteriji za ocenjevanje javnih stranišč

Stranišča v občinah so ocenjevali po naslednjih kriterijih: DOSTOPNOST (invalidnim osebam, urnik dostopa in plačljivost/neplačljivost), UREJENOST oziroma higiena prostorov, OZNAČENOST DOSTOPA (v stavbi, turističnih zemljevidih, na informacijskih točkah), ŠTEVILO SANITARIJ glede na velikost posamezne občine, VELIKOST kabin za invalidne osebe, OPREMO (dotrajanost in delovanje) in HIGIENSKI MATERIAL (zaloga straniščnega papirja, mila in brisač).

Prvi Koper, na repu Domžale

Najbolj urejena javna stranišča imajo v občini Koper, ki je zbrala največ točk (4,72). Na repu lestvice pa je pristala občina Domžale, ki je po ocenjevalnih kriterijih zbrala najmanj točk (2,91), zato ji je društvo podelilo straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča leta 2012.

Naša ugotovitev

Pri preverjanju pa smo ugotovili, da so ocenjevali samo eno javno stranišče in sicer tisto pri železniški postaji na Kolodvorski ulici. Pozabili pa so oceniti tudi tisto, ki se nahaja na domžalski tržnici. Očitno ocenjevalci niso vedeli zanj, saj so navedli, da imamo v Domžalah samo eno javno stranišče, na železniški postaji. Omenjeno stranišče je last Slovenskih železnic, občina pa financira njegovo obratovanje in vzdrževanje.

Prepričani smo, da bi z ocenjevanjem obeh javnih stranišč, dobili boljše ocene, saj je  stranišče na tržnici lepo urejeno in dostopno. Vendar to ni opravičilo za ocenjevanega na železniški postaji, ki je najnižji oceni dobilo pri higienskem materialu ter pri velikosti sanitarija za invalidne osebe.

Upamo, da bo omenjena ocena spodbudila občino, da v prihodnosti še bolje skrbi za naša javna stranišča, saj so le ta velikokrat ogledalo vsega drugega.

Avtor: Miha Ulčar
Tagi