Na Homcu spoznavali slovenske umetnike na Hrvaškem

Kulturno društvo Jože Gostič iz Homca je v petek, 19, februarja 2016, priredil nadvse zanimivo predavanje, ki je potekalo v dvorani Gasilskega doma na Homcu. Avtorica knjig o Slovencih na Hrvaškem in članica Kulturno prosvetnega društva Slovenski dom iz Zagreba Polona Jurinić, nam je predstavila slikarje Ambroža Testena iz Loke pri Mengšu, Franca in Andreja Jelovška iz Mengša, ter delo slovenskih lazaristov na Hrvaškem. V kulturnem programu je nastopil kitarist Jaka Iglič.

Najprej je gostjo Polono Jurinić in vse obiskovalce predavanja pozdravil predsednik KD Jože Gostič, Borut Jenko ter povedal nekaj besed o gostji. V nadaljevanju je gostja predstavila društvo: "V Zagrebu živi precej Slovencev in Slovenski dom nas povezuje tako, da ne pozabimo našega prelepega slovenskega jezika. Dvakrat mesečno imamo v kapeli ranjenega Jezusa slovensko mašo. Leta 2011 je bila 20-letnica obhajanja maš v Zagrebu. Mašo je daroval nadškof Anton Stres. V Slovenskem domu delujeta dva zbora: mešani in cerkveni zbor A. M. Slomšek. Imamo zelo lepe prostore v središču Zagreba, kjer zelo radi pogostimo goste iz Slovenije", je dejala gostja večera in avtorica kar nekaj knjig o slovenskih umetnikih na Hrvaškem Polona Jurinić.

Rodila se v Ljubljani leta 1945. Od svojega četrtega leta je živela v Mariboru, kjer je na tehnični šoli diplomirala iz arhitekture. V Zagrebu živi od leta 1972. Mož Zdenko, ki je bil tudi med poslušalci, je Zagrebčan in imata sina Roka. Moža je spoznala v Parizu. Do upokojitve je delala v projektnih birojih, a zadnja leta po vojni na Hrvaškem pri obnovi kriznih območij od Dubrovnika do Belega Manastirja. Je aktivna članica kulturno- prosvetnega društva Slovenski dom v Zagrebu. Kot članica uredništva časopisa Novi odmev spremlja kulturne dogodke na Hrvaškem. Je tudi članica Sveta slovenske narodne manjšine mesta Zagreb in Hrvaško slovenskega društva prijateljstva. Je avtorica knjižice Pater Janez Strašek, mučenik 1906–1947 (Zagreb, 2011), monografije Slovenske barve v hrvaški likovni umetnosti (Zagreb, 2012) in monografije Svetice, pavlinski samostan in cerkev Rojstva BDM, nekoč in danes (Zagreb, 2013). KPD Slovenski dom v Zagrebu deluje od leta 1929 in spada med najstarejša društva te vrste v Evropi.

O knjižici Patra Janeza Straška je dejala: "Janez Strašek se je rodil 11. decembra 1906 v Slakah pri Podčetrtku. Ko se je odločil sprejeti redovniško življenje kot lazarist, je študij teologije končal v Ljubljani. V duhovnika je bil posvečen leta 1933. Med drugo svetovno vojno je služboval v Srbiji, v župnijo Svetice pa je prišel leta 1946. Iz dokumenta karlovškega okrožnega komiteja CK KPH Zagreb izhaja, da sta ga na cvetno nedeljo, 30. marca 1947, ubila brata, člana mestne komunistične partije, na lastno pobudo. Ustrelila sta ga z lovsko puško, nato pa pokončala s kolom in ga pokrila z listjem. Naslednji dan ga je našla domačinka. Pokopan je na Sveticah. Na gozdni poti od Ozlja do Svetic, na kateri sta člana komunistične partije umorila Janeza Straška, so postavili križev pot. Od leta 2007 se na vsako cvetno nedeljo pred župnijsko cerkvijo v Ozlju verniki zberejo k molitvi križevega pota, ki gre od Ozlja na Svetice in je dolg približno pet kilometrov. Vsako leto je več ljudi. Tako je bilo tudi 17. aprila 2015, ko je prišlo okoli tisoč ljudi iz okoliških vasi, iz Zagreba in Slovenije. Aprila 2012 je Svetice obiskal kardinal Franc Rode, ob spremstvu sobratov lazaristov Antona Pusta in Boruta Poharja iz Ljubljane. Kardinal se je po molitvi na Straškovem grobu zahvalil vsem, ki skrbijo za njegov spomin. V spominsko knjigo je zapisal, da lazaristi začenjajo proces za njegovo beatifikacijo, ker je očitno, da je bil umorjen »in odio fidei«. Lani so postavili patru Janezu Strašku tudi doprsni spomenik".

Še o veliko slovenskih umetnikov smo izvedeli. Njihova dela krasijo Hrvaško ozemlje. Vidni so v obliki katedral, cerkva, prelepih cerkvenih oltarjih, poslikavah, kipih, znamenitih stavb in še bi lahko naštevali. Gostja Polona Jurinić nam je ob pripovedovanju o delu in zaslugah slovenskih umetnikov na Hrvaškem nazorno pokazala še v slikah, ki so se vrtele na projekcijskem platnu. Seveda je gostja imela s sabo tudi vse izdelke, ki so nastali izpod njenih rok in jih je ob koncu predavanja tudi podarila gostiteljem. Seveda je bila deležna darila tudi sama. Izročil ji ga je predsednik KD Jože Gostič Borut Jenko.

Ob koncu nas je še Sašo Rogina iz KD Jože Gostič povabil še na prihajajoče Gostičeve dneve, da se spomnimo še na enega velikega slovenskega pevca, ki je bil doma pozabljen in je deloval na Hrvaškem ter ga dostojno počastimo.

Več foto utrinkov s pogovora si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi