Led je prebit, zdaj pa je treba napolnit dvorano

Prenovljeni domžalski Helios Sunsi so prebili led v Ligi Telemach in prišli do zaslužene, a trdo prigarane zmage v 1. krogu tekmovanja v gosteh pri Portorožu. Pri zmagi z 59:64 je blestel predvsem mladi Matic Rebec, ki je tekmo končal s 25 točkami, 6 skoki in 5 podajami.

Če je koga morda skrbelo, kako se bo mlada, bolj kot ne neizkušena ekipa Gregorja Hafnarja znašla v prvoligaški druščini, so Sunsi že na prvi tekmi pokazali, da so te skrbi vsaj za zdaj odveč. Domžalčani so v tekmo vstopili odločno, povedli s 6:0, a nato domačim vseeno dopustili, da so ujeli korak in izenačili na 6:6. Še v 7. minuti je bilo "le" 8:10 v našo korist, potem pa je sledil odličen zaključek prve četrtine v režiji Luka Vončine, Matica Rebca, Esmirja Rizvića in Kyla Caseya in semafor je po 10 minutah igre kazal 9:19 za Sunse. In če je v teh trenutkih kazalo, da je Helios enostavno premočan za domačo Splošno plovbo, smo se pošteno zmotili. Začetek druge četrtine je pripadel domačim, ki so z razpoloženima Alenom Hodžićem in Nejcem Budo, prvi je bil dve sezoni naš košarkar, drugi pa tudi ni bil prav daleč od prestopa v domžalske vrste, na veselje glasne publike hitro prišli do preobrata in vodstva 24:23 v 16. minuti tekme. Zadnje 4 točke prvega polčasa so kljub vsemu pripadle Heliosu, ki je po 20 minutah igre vodil s 25:27.

Prva polovica tretje četrtine je bila še povsem izenačena, ekipi pa sta se iz minute v minuto menjali v vodstvu. K sreči se je v zaključku četrtine razigral Rebec, ki je v petih minutah dosegel 8 točk, Sunsi pa so do konca četrtine pobegnili na +8, 40:48. Dodajmo, da je v zaključku četrtine do svojih prvih prvoligaških minut prišel še ne 17-letni Luka Kraljević, ki je eden največjih zakladov te ekipe.

Ekipi sta čutili pritisk prve letošnje tekme, saj sta v prvih šestih minutah zadnje četrtine skupaj dosegli le tri točke, je pa Helios kljub vsemu uspešno držal prednost desetih točk vse do začetka zadnje minute tekme. Še pol minute pred koncem je bilo +9 (53:62), potem pa so domači na krilih "našega" Jureta Močnika, ki je v naslednjih 20 sekunda dosegel kar 7 točk, prišli celo do priložnosti za podaljšek. A je k sreči Jure Besedič, še v lanski sezoni košarkar Heliosa, zgrešil met za tri točke, ki bi domačim lahko prinesel dodatnih pet minut igre, na drugi strani pa je Rebec z dvema zadetima prostima metoma le še potrdil zmago Helios Sunsov.

Pri Portorožu je Alen Hodžić tekmo končal z 22 točkami in 5 skoki, na drugi strani pa je super tekmo odigral Matic Rebec, ki je statistiko napolnil s 25 točkami, 6 skoki in 5 podajami. S 13 točkami in 7 skoki mu je sledil Kyle Casey.

Konstantin Subotić, trener Splošne plovbe Portoroža: "Čestitke Helios Sunsem za zasluženo zmago. Mi smo v napadu imeli nekaj slabih minut. Igrali smo v krču, videlo se je, da nismo sproščeni. Obe ekipi sta sicer igrali zelo borbeno. Na ta način smo se mi v zadnji minuti tudi vrnili v igro, a se žal ni izšlo po naših željah. Verjeli smo v zmago. Fantje so na parketu dali vse od sebe, kar je zelo pomembno. Matic Rebec je v trenutkih, ko se je tekma lomila, zadel neverjetno trojko in verjetno je bil ravno on prednost nasprotnikov. Tekma je sicer bila trda, z majhnim številom košev. Pri takšnem rezultatu je vsaka žoga še toliko bolj pomembna. Zavedamo se, kje smo delali napake, skušali jih bomo popraviti. Potrebujemo čas, a je tega zelo malo, zato bomo morali proces odpravljanja pospešiti in na naslednjih tekmah prikazati še boljšo igro. Tega smo sposobni."

Gregor Hafnar, trener Helios Sunsov: "Veseli me, da smo na prvi tekmi izvlekli zmago. Minuto pred koncem smo imeli 10 točk prednosti, pa jih z izgubljenimi žogami, neumnostmi in divjanjem skoraj zapravili. Portorož bi se lahko povsem zasluženo prebil do podaljška. Čestitke nasprotnikom, ki se niso predali vse do konca, prav tako pa čestitke mojim fantom, ki so vzdržali pritisk. Ni lahko igrati s povsem novo ekipo mladih fantov na prvi tekmi v gosteh. Fantom vseskozi govorim, da bomo tekme dobivali z igro v obrambi in ne z napadom. Tokrat smo bili osredotočeni na igro v obrambi. Prejeli smo 59 točk in kljub ne bleščeči igri v napadu, z nekaj izjemami med posamezniki, uspeli. Tekma je bila sicer trda. Zavedali smo se katere so slabosti Portoroža in jih izkoristili, medtem ko smo bili morda mi z novo ekipo za njih manjša neznanka. Ne glede na vse so fantje pokazali pravi karakter in morda nekoliko po sreči, a zagotovo povsem zasluženo, zmagali."

Čvrsta obramba, hitra igra v napadu in pa občasno še kakšno atraktivno zabijanje je več kot odlično povabilo na prvo domačo tekmo Helios Sunsov v Ligi Telemach, ki bo v soboto, 18. oktobra 2014., ob 19. uri, v Hali KC v Domžalah, ko v goste prihaja ekipa Šenčurja Gorenjske gradbene družbe, na čelu z njihovo letošnjo glavno okrepitvijo, nekdanjim "barvarjem" Smiljanom Pavićem. Saj veste, BREZ VAS – NI NAS! Sploh, ker vas v soboto čaka kar nekaj lepih presenečenj …

Liga Telemach, 1. krog (Portorož, 11.10.2014)