Kadeti Heliosa v Budimpešti do odličnega 3. mesta

Domžalski kadeti se iz mednarodnega košarkarskega turnirja vračajo s končnim 3. mestom, potem ko so tretji, zadnji dan turnirja dopoldan premagali finski ToPo Helsinki, popoldan pa izgubili z domačim Vasas Academy. Omenjene tri ekipe so končale turnir s po enim porazom, Helios je v krogu potegnil najkrajšo. Ožegovič MVP, Hadalin v najboljši peterki.

Med petkom, 24., in nedeljo, 26.04.2013, so bodoči domžalski kadeti, fantje rojeni v letu 1997 in mlajši, zastopali barve kluba na močnem mednarodnem košarkarskem turnirju v Budimpešti na Madžarskem. Poleg Heliosa in domače Vasas Academy so se turnirja udeležile še ekipe ToPo Helsinki iz Finske, BC Sabonis iz Litve in sarajevska Bosna.

V prvih dveh dneh so Domžalčani premagali Litovce (80:70) in Bosance (72:57), zadnji dan pa so se zoperstavili še preostalima dvema ekipama. V soboto so finski košarkarji kar malce presenetljivo premagali fizično izredno močno domačo ekipo, kar je pomenilo, da so karte pred zadnjim tekmovalnim dnem turnirja še povsem odprte.

Helios je svojo dopoldansko tekmo s Finci izvrstno odprl in s tremi trojkami kapetana Petra Koširja v prvih minutah hitro povedel s 17:5, prvo četrtino pa končal s prednostjo osmih točk (21:13). Predvsem po zaslugi Tjaža Hadalina so imeli Domžalčani po treh četrtinah identično prednost (53:45), čeprav se je ToPo nekajkrat nevarno približal. Ekipna predstava v zadnjih desetih minutah je Heliosu prinesla pomembno zmago, ki jih je pred večerno tekmo z domačini postavila v ugoden položaj, a posledično tudi pod večji pritisk. Končalo se je s 73:60.

Za Helios je Tjaž Hadalin 16 točkam dodal še prav toliko skokov, za ToPo so trije košarkarji dosegli po 12 točk.

Groba igra domačinov je bila razlog, da je moral Tjaž Hadalin zadnjo tekmo končati že sredi prve četrtine.

V zadnji tekmi turnirja, ki je odločala tudi o končnem zmagovalcu, sta se pomerila domači Vasas in naš Helios. Prva četrtina je bila še dokaj izenačena, čeprav je sodniški kriterij tudi tokrat, kot že skozi ves turnir, domačim dopuščal izredno grobo igro. Ko je po eni taki potezi sredi prve četrtine okrvavljen obstal najboljši domžalski posameznik na turnirju, Tjaž Hadalin, za katerega je to pomenilo tudi konec tekme, smo ostali brez glavnega skakalnega orožja, kar so domači znali izkoristiti. Ob polčasu so tako vodili za 12 (37:25, Helios je za končno slavje na turnirju potreboval zmago ali poraz z največ desetimi točkami razlike), prednost pa so do konca tekme le še povečevali. Na koncu je bilo 81:54, v krogu treh ekip s po enim porazom pa je imel najslabšo medsebojno koš razliko prav Helios ( v krogu razlika -14), ki je turnir tako končal na še vedno odličnem 3. mestu, domači Vasas (razlika +15) je bil prvi, finski ToPo (-5) pa drugi.

Pri domačih je bil najbolj razigran Mark Boros, ki je tekmo končal s 34 točkami in 8 skoki, za Helios je največ točk, 14, dosegel Matej Drglin.

Dodajmo, da je bil Tjaž Hadalin, kljub malo odigranim minutam na zadnji tekmi, izbran v najboljšo peterko turnirja, Gaber Ožegovič pa je bil izbran celo za najboljšega košarkarja turnirja. Najboljši strelec turnirja je postal Bosnin Amin Sijerčić, Matej Drglin pa je dobil nagrado za naj košarkarja naše ekipe.

Dejan Čikić, trener Heliosa Domžal: "Takoj po končani kadetski in mladinski sezoni smo na novo sestavili kadete in začeli s prehodnim pripravljalnim obdobjem. Dobili smo vabilo na turnir, ki je izredno dobro organiziran. Turnir se je izkazal kot zelo pozitivna izkušnja za novo kadetsko ekipo, saj smo imeli priložnost odigrati 4 močne tekme proti povsem različnim nasprotnikom. Litovci so postregli s consko obrambo in preciznimi meti z razdalje. Sarajevčani bazirajo igro na visokih igralcih in izkoriščajo telesno premoč pod obroči. Finci so pokazali veliko mero napadalne kombinatorike in menjave obramb. Domačini pa igrajo izredno agresivno košarko, na meji osebne napake in so vse skupaj presenetili z igrami, ter zasluženo osvojili turnir."

MKB-Euroleasing mednarodni pokal, 3. tekma (Budimpešta)

Helios Domžale : ToPo Helsinki (Fin)

73 : 60 (21:13, 14:14, 18:18, 20:15)

Helios: Drglin 10 (5 podaj), Sitar, Steiner 4 (5 skokov), Hadalin 16 (16 skokov), Narić 11 (4 skoki), Bratec 4, Prinčič 2, Košir 10 (4 skoki), Ožegovič 9 (8 skokov), Vesel 5, Juhant, Kalagasidis 2 (4 skoki)

ToPo: Raitanen 12 (4 skoki), Marttinen, Leikas 5, Ketola 4 (4 skoki), Haajanen, Laine 12 (6 prid. žog), Jokinen 8 (6 skokov), Lecklin, Heikkinen, Oksa 12, Taari 5, Kantonen 2