Jernej Pavlič – Domžale Tigers: »Ameriški nogomet je šport z največ pravili na svetu«

Dobra tri leta je od tega, ko so v Domžalah ustanovili Klub ameriškega nogometa, ki je eden najhitreje rastočih športov v Evropi in tudi v Sloveniji. Klub, ki so ga poimenovali Domžale Tigers danes šteje že 140 članov, ki s treningi v različnih starostnih skupinah spoznavajo ta zanimivi šport, ki je dejansko šport z največ pravili na svetu. Da pa lahko vse selekcije trenirajo v miru in v ustreznih pogojih, so v lani pridobili tudi novo igrišče, ki se nahaja v Dobu pri Domžalah. Pogovarjali smo se s predsednikom kluba Jernejem Pavličem, ki je v Domžale pripeljal ameriški nogomet. Izvedeli smo marsikaj zanimivega o tem športu, predvsem, da je veliko več kot samo zaletavanje igralcev na zelenici in da je to šport za največ pravili na svetu.

Jernej Pavlič je 28-letni podjetnik, ki izhaja iz Doba pri Domžalah, sveže preseljen pa je v Kalifornijo, kljub temu pravi, da je po srcu Dobljan. Poklicno se ukvarja z growth hackingom, dela za startup 4th Office, kot smo že omenili je predsednik kluba Domžale Tigers in predsednik Zveze za ameriški nogomet. Poleg marketinga in podjetništva pa ga veseli še ogromno stvari. V prostem času potuje, bere in piše. »Kadar nihče ne gleda DJ-am«, pravi Jernej v smehu. Zagotovo pa je ena njegovih največjih strasti ameriški nogomet.

7-letna kariera igranja ameriškega nogometa
Z ameriškim nogometom se je Jernej srečal pred devetimi leti: »To je bilo na dnevu odprtih vrat pri ljubljanski ekipi ameriškega nogometa. Organizirali so preizkus atletskih sposobnosti in spomnim se, da sem bil v vseh disciplinah takrat povprečen, če ne celo podpovprečen. Nisem bil ravno najhitrejši, manjkalo mi je kakšnih 20 kg mišic in nisem imel pojma o pravilih. Avanturist v meni je takrat rekel 'pa da vidimo, če se lahko kosam z njimi' in sledila je 7-letna kariera na katero sem zelo ponosen.«

Ameriški nogomet – šport z največ pravili na svetu
In kaj je pravzaprav ameriški nogomet? Jernej pojasnjuje, da bi ga verjetno vsak opisal drugače, glede na poznavanje. Nepoznavalci bi dejali, da gre za brezglavo zaletavanje, igralci bi ga opisali kot najbolj zabaven ekipni šport, trenerji bi ga opisali kot izredno prefinjeno taktično igro, gledalci bi ga opisali kot atraktiven in eksplozivni šport z najbolj dovršenimi športniki. »Po svoje imajo vsi prav – in ta raznolikost dela ameriški nogomet drugačnega kot ostali športi. Je zmes ogromno taktičnih elementov, atletskih talentov in kot, da to ni dovolj, še vpisan v guinnesevo knjigo rekordov z največ pravili. Že podatek, da je v ekipi po 45 igralcev po svoje razlaga razsežnost igre«, pravi Jernej. Ker je to šport z največ pravili, je prav da jih pojasnimo na čim bolj razumljiv način. Ekipa mora prinesti žogo na drugo stran igrišča. Za to pa ima omejeno število poskusov. V kolikor jim uspe premikati žogo naprej, potem dobijo nove poskuse, v kolikor pa jim to ne uspe, morajo žogo predati nasprotni ekipi. Obramba pri tem seveda poskuša igralca z žogo zaustaviti – ko ga podrejo na tla, se naslednja akcija izvede s pozicije, kjer je bila žoga zaustavljena. Zmaga ekipa, ki je dosegla več točk (touchdown (6 točk)= prinešena ali ujeta žoga v končni coni in prosti strel (3 točke)= brca žoge na gol namesto predaje žoge nasprotni ekipi). »Poznamo pa tudi flag football (brezkontaktna različica), kjer se igralcu odvzame zastavico na pasu, namesto, da se ga podre na tla. Slednji je zelo primeren šport za otroke in dekleta«, še doda Jernej.

Igralci ameriškega nogometa nosijo zaščitno opremo, ki je sestavljena iz čelade, ramenskih ščitnikov ter blazinic na kolenih in stegnih. Posebna pa je žoga, ki je jajčaste oblike s šivi na vrhu, kar omogoča podajalcu, da lahko vrže zelo natančno žogo. Pravila določajo, da lahko v vsaki akciji podajalec vrže eno žogo – s tem pa se je razvila zelo natančna oblika žoge, s katero lahko podajalci zadenejo odprtega lovilca tudi po več deset yardov stran v polni hitrosti.

Z ustanovitvijo Domžale Tigers je ameriški nogomet zaživel tudi v Domžalah
Pred dobrimi tremi leti je ameriški nogomet zaživel tudi v Domžalah in sicer z ustanovitvijo Domžale Tigers: »Začelo se je kot popoldanska aktivnost z nekaj lokalnimi otroci. Septembra 2013 smo se začeli zbirati v parku in po nekaj tednih je bilo na treningu 25 otrok. Takrat smo trenerji rekli, da bo treba to organizirati malo bolj resno, otroke smo razdelili v selekcije, ustanovili društvo in klub začeli resno razvijati.«

Tudi dekleta se spopadajo na zelenici
Trenutno imajo v klubu 140 članov, ki trenirajo in tekmujejo v šestih moških starostnih selekcijah in eni ženski selekciji. Po besedah Jerneja ženska ekipa trenira flag football in sicer že dve leti. Dekleta pa tudi zelo hitro napredujejo: »Letos so osvojile 4. mesto v avstrijski ligi, ki velja za eno najmočnejših flag football ženskih lig v Evropi. Trenutno so edina ženska ekipa v Sloveniji, radi pa bi jo razširili tudi na mlajša dekleta.«
Seveda pa je za trening potreben tudi prostor z dobrimi pogoji za tovrstni šport. Jernej pravi, da trenirajo v domžalskem športnem parku in ob Hiši na travniku v Dobu. V zimskem času pa trenirajo v šolskih telovadnicah v Ihanu, Radomljah in na Rodici.

V treh letih delovanja so postali največji klub v Sloveniji
Domžale Tiger so po dobrih treh letih delovanja postali največji klub v Sloveniji. Skupaj jih je 11, ki so včlanjeni v Zvezo za ameriški nogomet Slovenije. Jernej pojasni, da tekmovanja potekajo po selekcijah. Mlajše selekcije igrajo po mednarodnih turnirjih in v slovenskem državnem prvenstvu, ženska ekipa igra v prvi avstrijski ligi, moška članska ekipa pa bo letos premierno nastopila v drugi avstrijski ligi. Domžalski klub sodeluje tudi s klubi iz celotne regije ( (Avstrija, Hrvaška, Italija, Srbija …) ter s trenerji iz ZDA: »Poskušamo se čimbolj odpirati navzven, se povezovati na večih nivojih, saj verjamemo, da lahko svoj glas po svetu raznosi tudi majhna ekipa iz Domžal. Pojavili smo se že v dveh mednarodnih publikacijah in smo ponosni, da lahko v najbolj športnem mestu v Sloveniji uspeva tudi ameriški nogomet.«

Vsem navdušencem za ameriški nogomet svetuje da se opogumijo in pridejo
Jerneja povprašamo, kam se lahko obrnejo interesenti, ki bi se radi pobližje spoznali z ameriškim nogometom in se morda aktivno vključili v njihov klub. Pravi, da se informacije o treningih ali tekmah lahko pridobijo na njihovi spletni strani www.tigers.si ali pa na njihovem facebook kanalu (facebook.com/domzaletigers). »Vsem navdušencem pa svetujem, da naj se samo opogumijo in pridejo. Tudi jaz sem bil na prvem treningu malo prestrašen, potem pa me je šport in ekipa, ki me je dobro sprejela, daleč popeljala«, nam zaupa Jernej.

Omenil je tudi, da ga veseli, da lahko v najbolj športnem mestu v Sloveniji uspeva tudi ameriški nogomet. Seveda pa pri tem ne gre brez podpore lokalne skupnosti in lokalnih organizacij. Sodelujejo z Občino Domžale in Zavodom za šport in rekreacijo Domžale: »Poskušamo se čimbolj povezovati s šolami, drugimi klubi, trenerji in prostovoljci, ki bi radi pomagali klubu. Medse toplo sprejmemo vsakega novega navijača ali prostovoljca, ki bi rad postal del naše velike oranžne družine.«

Ameriški nogomet želijo predstaviti čim širši množici
In kakšni so načrti za prihodnost? Po besedah Jerneja je njihov cilj, da bi vsi v občini Domžale poznali pravila za ameriški nogomet: »Trenutno že vodimo dva krožka na dveh domžalskih osnovnih šolah (Radomlje in Rodica), v prihodnje pa si želimo biti prisotni na vseh šolah. Menim, da je malo ekipnih športov, ki lahko otrokom vseh predispozicij ponudi toliko zabave in ekipnega duha in prav zato se naši člani pri nas tako dobro počutijo.«

»V klubu vedno iščemo tudi dodatno pomoč. Klub vodimo mladi entuziasti, vendar vabimo v svoje vrste tudi nove sodelavce. Vabljeni vsi, ki mislite, da bi s svojim znanjem in energijo lahko sodelovali pri širjenju kluba ameriškega nogometa v domžalski ob- čini. Vsi, ki vas zanima več, nam lahko pišete na info@tigers.si,« še pravi Jernej in pošilja pozdrave iz sončne Kalifornije.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: osebni arhiv Jerneja Pavliča (naslovna), arhiv Domžalca
Tagi