Inovator Jan Gregorin izdelal leseno računalniško ohišje, kot odgovor na želje po manjših ohišjih

Mladi računalniški inovator Jan Gregorin, ki obiskuje Srednjo šolo Domžale, se je lotil prav posebnega projekta. Za računalniške komponente je izdelal leseno ohišje, kot odgovor na želje po manjših ohišjih po celem svetu, saj le z 22 litri notranje prostornine sodi med manjše, kljub temu pa zmore čisto vse, kar zmorejo večji.

Kljub temu pa izdelano ohišje omejitev skorajda ne pozna – s podporo vodnega hlajenja, ali pa s prostorom za 4 ventilatorje dimenzij 140mm. Kljub temu, da les velja za izolacijski material v ohišju ni nevarnosti pregrevanja saj hladen zrak vstopa s tal, nato pa se dviga v višino, kjer se tudi oddaja v okolico. Le s tem je mladi inovator lahko zagotovil najnižje temperature. Podpira Mini-ATX ali Mini-ITX matične plošče, do dve grafični kartici, obe pa sta lahko vodno hlajeni.

Napajalnik polnega standarda ATX tudi ni omejitev, s skrbno dizajniranim potekom napajalnih kablov lahko čist videz brez motečih kablov uspe vsakomur.

»Poleg majhnosti se ohišje super znajde v prijetnih domovih s prevladujočim lesenim pohištvom. Les je pa tudi bolj prijazen človeku in pričara drugačen občutek kot kovinske in plastične škatle, ki so dandanes v naših življenjih zelo pogoste. Zakaj sem tako ohišje s pomočjo ekipe izdelal sam je zelo preprosto. Trg mi ni nudil drugih alternativ, ohišje pa s 22 litri sodi med manjše na svetu«, pove Jan.

Po njegovih besedah ima ohišje veliko praktičnih rešitev, kot je recimo stranska stranica, ki se odpre navzgor in s tem omogoči lažje menjavanje komponent ter omogoča tudi zavistne poglede vgrajenih delov. Zanimiva rešitev so tudi rešetke za ventilatorje, katere so hitro odstranljive in omogočajo zelo hiter in preprost proces menjavanja ventilatorjev. Veliko ljudi se pritožuje tudi na pomanjkanje USB vhodov na prednji strani računalnikov ampak tudi za to je bilo poskrbljeno s kar štirimi, verzij 2.0 in 3.0 USB vhodov in audio konektorji. »Verjetno vas pa zanima kako se s ohišjem sploh rokuje. V procesu načrtovanja je bilo mišljeno, da uporabnik že ima določena predznanja o komponentah, ampak zaradi preprostosti se lahko sestave računalnika loti prav vsak, tudi popoln novinec.«

Janu so inovacijo omogočili: EKWB, Avexir ter Cooler Master, katerim se vsem lepo zahvaljuje. Prav tako se zahvaljuje tudi vsem, ki so nanj kakorkoli pozitivno vplivali in ga spodbujali s svojimi nasveti.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Jan Gregorin
Tagi