Ignac Bukovec, samorasli ustvarjalec abstraktnih podob

Posthumno je bila v torek, 5. novembra 2013, v Menačenkovi domačiji v Domžalah odprta razstava čudovitih del, s katerimi so predstavili ustvarjalca Ignaca Bukovca, ki je živel in ustvarjal na Švedskem, ter v času svojega življenja ni dobil priložnosti, da razstavil svoje umetnine. V njegov spomin je postavljena retrospektiva abstraktnih slik in plakatov, ki jih je ustvaril v obdobju od 1970 do 2000. Na otvoritvi razstave je sodelovalo tudi Slovensko-Švedsko društvo.

Ignac Bukovec se je rodil 15. 1. 1932 v Bočečovcih v Prlekiji. Tam je obiskoval osnovno šolo ter po osvoboditvi šolanje nadaljeval na gimnaziji, srednji kovinarski šoli v Mariboru ter šolanje uspešno končal z mojstrskim izpitom. Po zaposlitvi v TAM- u v Mariboru ga je leta 1965 pot ponesla na Švedsko. V mestu Tuve je delal v avtomobilski tovarni Volvo. V nadaljnjih 35. letih se je njegovo umetniško ustvarjanje zrcalilo v uspešnem napredku in dosežkih, čeprav svojih del ni razstavljal. Okoli leta 2000 se je želel vrniti v Maribor, a ga je v polnem obdobju ustvarjanja prehitel čas. Umrl je na Švedskem.

Muzejska hiša Menačenkova domačija je pomemben prostor domžalske kulturne dediščine, zaradi ohranjanja in prikazovanja domžalske preteklosti, ki sloni na obrtniški tradiciji. Hiša je bila zgrajena na prehodu iz 19. v 20. stoletje kot bivališče in delavnica krojaške družine Ahčin z domačim imenom »Pr' Menačnk«. Od leta 2003 dalje je domačija obnovljena in preurejena v etnološki muzej. Bogato opremljena s starimi predmeti in pohištvom je avtentičen prikaz nekdanje podobe hiše in življenja kmečko-obrtniške družine. Bivalni del hiše je namenjen etnografski zbirki, v gospodarskem delu pa so urejeni razstavni prostori za likovne in muzejske razstave.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi