Domžalčani zadovoljni s točko

Domžale – Olimpija Ljubljana 0:0

Zaključno dejanje prve četrtine Prve lige Telekom Slovenije je v Športnem parku Domžale postreglo s še enim nogometnim spektaklom. Pred 2000 gledalci sta vodilni ekipi lige pripravili pravo nogometno poslastico, ki jo lahko razdelimo na dva dela. V prvem polčasu je bila boljša ljubljanska Olimpija, v drugem pa Domžale. Tekmeca sta se na koncu razšla brez zadetkov, tako da ostajata edini neporaženi moštvi v letošnji sezoni. Dvakratni državni prvaki so sicer na deveti prvenstveni tekmi oddali prvi točki, a so zadržali mrežo nedotaknjeno, kar pomeni, da je vratar Nejc Vidmar rekord nepremaganost podaljšal že na 900 minut.

Domžalski čuvaj mreže je bil v prvem delu igre nekajkrat na težki preizkušnji, a je znova pokazal, zakaj je trenutno najboljši vratar v najmočnejšem slovenskem prvenstvu. Dobil je kar štiri neposredne dvoboje z najnevarnejšim igralcem gostov, Nikom Omladičem. Dva strela z razdalje je ubranil, enkrat mu je na pomoč priskočila vratnica, vrhunec pa je bila ubranjena enajstmetrovka v 41. minuti: ''Prvi polčas je bil z naše strani katastrofalen in odgovornost za to lahko razdelimo na dva dela. Prvi del moram prevzeti na svoja plača, saj je bila izbira taktične postavitve slaba. Drugi del odgovornosti pa nosijo igralci, ker mentalno niso bili pripravljeni za takšno tekmo. V dvobojih, teku, postavitvi in komunikaciji na igrišču bi morali biti boljši. V teh elementih smo močno zaostajali za tekmecem, zato smo vsi komaj čakali, da se prvi polčas konča. Uspeli smo ga preživeti, predvsem po zaslugi Nejca, ki je ubranil enajstmetrovko in nas ohranil pri življenju,'' je bil po tekmi samokritičen Luka Elsner.

Strateg Domžal je tekmo začel s postavitvijo 4-4-2, med odmorom pa jo je zamenjal s sistemom 4-1-4-1. Mesto zadnjega zveznega igralca je ohranil Zeni Husmani, Joshua Parker se je iz napada preselil na desni krilni položaj, v sredini zvezne vrste pa sta zaigrala srbska mladinska reprezentanta, 19-letna Nemanja Maksimović in Veljko Simić: ''Z rotacijami smo stabilizirali stvari na igrišču. Prišli smo do določenega pritiska na njihovi polovici in posledično tudi nekaterih lepih situacij. V vsakem primeru pa en dober polčas ni dovolj, da takšen derbi obrneš v svojo korist. Glede na prikazano v prvem polčasu smo s točko zadovoljni, hkrati pa ohranjamo razliko do tekmecev na lestvici,'' je pojasnil Elsner, ki je v drugem polčasu Simića s krilnega položaja, prvič odkar je član Domžal, preselil v osrednjo zvezno vrsto: ''Celoten prvi polčas nas v zvezni liniji tako rekoč ni bilo. Ko smo v drugem delu lažje prihajali do žoge in jo tudi lažje prenašali iz naše polovice na njihovo, je Simić deloval bolje. Gre za igralca, ki potrebuje veliko žog, da lahko ustvarja akcije. V sodelovanju s soigralci je bil prav on tisti, ki je bil najbolj nevaren. Na tej tekmi mu je postavitev v drugem polčasu veliko bolj odgovarjala.''

Domžalčani so imeli v prvem polčasu ogromno težav z organizacijo napadov, saj so le redko uspeli sestaviti niz zaporednih podaj: ''V fazi obrambe smo bili v podrejenem položaju, zato smo morali veliko več teči. Po osvojeni žogi pa nas je bilo strah igrati. Ne verjamem, da je bila to posledica prevelikega spoštovanja tekmeca, ampak predvsem miselnosti, ki na začetku tekme ni bila prava. Če bi dobivali dvoboje in bi se počutili dovolj agresivne, dovolj močne, bi bili tudi z žogo v nogah bolj samozavestni. V obrambi smo bili preblizu svojih vrat in posledično ni bilo prave samozavesti. Igralec lahko v napadu kvalitetno igra le takrat, ko ima vse urejeno v obrambi. Temu ni bilo tako in zato smo situacije večinoma reševali z izbijanjem žog na pamet. Posledično smo bili neprestano pod pritiskom Olimpije, ki bi lahko prišla do vodstva,'' je razloge za slabo igro v prvem polčasu pojasnil Elsner, ki ga naslednja preizkušnja čaka že v sredo, ko bo ob 19:00 v domžalskem Športnem parku gostovala Gorica: ''Imamo številčen kader, ki se je sposoben kosati z ostrim ritmom tekem. V naslednjem tednu nas čakata še dve tekmi, potem pa bo nekaj več časa za regeneracijo. Številčno nas je dovolj in glede na to, da imamo srečo z zdravjem, ne pričakujem težav.''

Avtor: Grega Krmavnar; Foto: Lado Vavpotič; Video: Sedo Rošić (NK Domžale)