Domžalčan Žiga Bauer iz odpadnih zračnic ustvaril hit – kolesarske torbice

Zavržene materiale je mogoče preoblikovati v privlačne izdelke, ki so po kakovosti enakovredni izdelkom iz novih materialov, hkrati pa je takšen način proizvodnje prijaznejši okolju. Da je temu tako je dokazal Domžalčan Žiga Bauer, ki je skupaj z ekipo mladih zasenjakov spletel zgodbo, ki se imenuje Ziggie Bag. Gre za posebne kolesarske torbice, v celoti narejene iz odpadnih zračnic, ki so med mladimi že postale pravi hit. Pri tem pa ne gre samo za iznajdljiv način recikliranja odpadnih zračnic, temveč so s posebnimi funkcijami poskrbeli, da si med vožnjo lahko napolnite še svoj telefon, v torbici pa je vgrajena tudi sprednja luč. Trenutno na Kickstarterju poteka akcija, kjer želijo svojo idejo približati tudi tujim podpornikom.

Kako in kdaj je nastala zgodba Ziggie Baga? Ste navdušeni kolesarji?
Glavni »krivec« za nastanek te zgodbe je Žiga Bauer, ki je navdušen kolesar. Dela v družinskem podjetju, kolesarski center Bauer v BTC-ju. V lanskem letu se je začel bolj intenzivno ukvarjati z uvozom in prodajo zračnic v Sloveniji. Pri tem je ugotovil, da je preprosto škoda, da toliko denarja zmečemo, za izdelavo, prevoz in prodajo zračnic, ki jih potem kar hitro zavržemo. Vsak teden se je namreč zavrgla velika količina zračnic in gum, tako da se je vprašal le kaj bi se dalo s tega narediti, saj gre za uporaben in trpežen material. Tako je dobil idejo, da bi bilo pametno zavržene zračnice uporabiti kot kolesarske torbe, ter jim ponuditi dodatno življenje v obliki reciklirane torbe. Tako so zavržene zračnice namesto na smetišče romale direktno v njegovo klet, kjer so tudi začeli z reciklažo. Poleg recikliranih materialov so dodali še baterijo za polnjenje telefona na kolesu, ter led lučko na sprednji strani torbice. Tako je torej nastala ideja, ki izhaja iz finančne perspektive in pa tudi ekološke perspektive, ter časovno sovpada z projektom »Zelena prestolnica«.

Projekt izpopolnjujemo od jeseni 2014, izdelali smo več prototipov, sedaj pa želimo v kontekstu Ljubljane, Zelene prestolnice Evrope, našo idejo predstaviti širši javnosti. Na Kickstarterju želimo našo idejo približati tudi tujim podpornikom. Menimo, da je promocija dolgoročno obstojnih oblik izrabe naravnih virov bistvenega pomena. Javnost želimo prepričati, da je zavržene materiale mogoče preoblikovati v privlačne izdelke, ki so po kakovosti enakovredni izdelkom iz novih materialov, hkrati pa je takšen način proizvodnje prijaznejši okolju.

Iz katerih materialov je Ziggie Bag? Kje dobite gumo? Omenjate, da gre za reciklažo. Iz koliko gum je potrebnih, da nastane torba?
Glavni material je zračnica in pa konit, na kar se vse pritrdi. Sicer pa se uporabljajo še elastike pri paščkih, neti, gurtna … Za eno torbico potrebujemo 2- 4 zračnice (odvisno od torbice/ zračnice). Zračnice so odpadne – smo kolesarji in poznamo slovensko kolesarsko družbo ter trgovine, ki prodajajo te zračnice.

Torbice so namazane tudi s sredstvom za večjo odpornost – testirali smo jih na močnem soncu in močnem nalivu. Izkazale so se kot izjemno odporne.

Koliko denarja boste zbirali na Kickstarterju? Koliko Ziggie Bagov morate prodati + cena za en kos?
Cilj je 12 000 – denar bomo porabili za trenutne redne stroške in pa predvsem za nadaljnji razvoj. Cene so različne. Trenutne cene za »early – birds« so: 19 dolarjev za torbico, ki se jo da pod sedež; 35 dolarjev torbica brez baterije in lučke; 70 dolarjev pa torbica z LED lučko in baterijo.

Kakšna bo redna cena (po Kickstarterju)? Ste morda v pogovorih s kakšnimi trgovinami, distributerji za prodajo po KS?
Smo v fazi dogovarjanja s kolesarskimi centri po Sloveniji, tako da bodo izdelki dostopni tudi potem. Glede cen se pa še nismo dokončno dogovorili.

Ciljni trgi, uporabniki?
Pri Kickstarterju seveda računamo predvsem na svetovni trg (predvsem ameriški in avstralski), kasneje pa bo prodaja tudi v trgovinah po Sloveniji. Cilj so predvsem urbani kolesarji, ki so ekološko ozaveščeni, vendar pa so tudi modni privrženci. Tako želimo združiti ekologijo, šport in modo. Cilj pa so tudi vsi, ki jim je ekologija vodilo v življenju.

Kje bo potekala proizvodnja? Gre za ročno delo?
Proizvodnja je popolnoma ročna in poteka v Domžalah – pomembno nam je, da krepimo slovensko gospodarstvo. Naši izdelki so visoko kvalitetni in želimo, da takšni ostanejo – lažje je tako proizvodno »nadzorovati« pri nas.

Kdaj bodo podporniki dobili svoje Ziggie Bage?
Ciljamo, da do poletja.

Kaj vse Ziggie Bag zmore?
Torbica je multifunkcionalna – v sami osnovi je torej torbica, ki poskrbi, da imate predmete med vožnjo na varnem. Na sprednjem delu so nameščene LEDice, ki vam osvetljujejo pot, in delujejo s pomočjo vgrajene baterije. Slednjo pa lahko uporabljate tudi za polnjenje vašega mobilnika, mp3,… Torbica je na kolo pritrjena z dvema velcro strips. Notri pa je dodaten pašček, ki ga lahko uporabite, saj torbo enostavno snamete in jo nosite na rami.

Lahko še nekaj besed o idejnem vodji projekta Žigi!
Žiga je star 26 let in je diplomiral na Fakulteti za upravo. Je rojen Domžalčan in je aktiven v svojem okolju. Rad se druži s svojimi prijatelji in je športno aktiven. Kolesarstvo je že od nekdaj njegova strast. Sicer pa je izjemno aktiven – ves čas se trudi izboljšati okolje v katerem biva (ukvarjal se je z mladinsko problematiko v Domžalah).

Ekipa:
Founder: Žiga Bauer
PR: Primož Brezovnik
Product design: Matija Milkovič Biloslav
Electronics: Matej Firm
Social media, translation and voiceover: Sabina Bricelj
Video: Tina Lagler & Blaž Miklič (OSM films)
Photo: Studio Kairos & Dalai N.H. Production
Special thanks: Karmen Slovša (web & photo design), Anže Kokot (business support) and all the actors in the video (Martin Juras, Mirjam Mitrovič, Urša Rejc, Tomaž Senečič and Vito Babič).
Extra special thanks: Niko Klanšek (business adviser), Gregor Pavlin

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: arhiv ziggie bag
Tagi