Ali dovolj poznamo čebelje pridelke in njihov pozitiven vpliv na nas?

V organizaciji Čebelarskega društva Domžale, Krtina-Dob in Lukovica ter Knjižnice Domžale, je v petek, 10. novembra 2017, v prostorih Knjižnice Domžale potekal pogovor na temo " Ali dovolj poznamo čebelje pridelke in njihov pozitiven vpliv na nas?" Na okrogli mizi, ki jo je vodil predsednik Čebelarskega društva Domžale Andrej Jus, so sodelovali čebelarji, uporabniki čebeljih pridelkov, strokovnjak za varno hrano, apiterapevtka ter ekolog.

Z okroglo mizo so želeli informirati občane o kvaliteti in pomenu uživanja raznovrstnih čebeljih pridelkov za zdravo življenje ter jih osveščati o pomenu medonosne čebele in čebelarjenja. V pogovoru so sodelovali čebelarji, uporabniki, strokovnjak za varno hrano, ekolog … Ob koncu pa so vsi bili povabljeni na degustacijo čebeljih pridelkov.

Na okrogli mizi se je predstavil Grega Lužar, čebelar iz ČD Domžale, ki je večji pridelovalec medu ter vzrejevalec čebeljih družin. Polni dvorani obiskovalcem je povedal, kako v današnjem času, v tem tehnološkem zapletenem svetu, gospodarijo s čebelami in kako pridelujejo čebelje pridelke, kakšen delovni urnik ima in občutke z delom s čebelami.

Zakonca Viktorija (88 let) ter Miro Pevc (95 let) sta povedala, da sta velika zagovornika smotrnega uživanja čebeljih pridelkov, kakšne izkušnje imata pri uživanju čebeljih pridelkov, kako uživata čebelje pridelke ter kakšna disciplina je potrebna pri uživanju čebeljih pridelkov.

Daša Sojer, učiteljica gospodinjstva, naravoslovja in biologije na OŠ Ihan je spregovorila o pomenu uživanja čebeljih pridelkov med šolsko mladino, uživanje medenih pridelkov v šoli, mimogrede, naslednji petek je ponovno dan za zdrav slovenski zajtrk, kako so slaba živila, kupljena v trgovini in s polno raznih E-jev daleč pred zdravimi čebeljimi pridelki …

Anton Komat, slovenski svobodni raziskovalec, pisec, scenarist, publicist ter naravovarstvenik nam je povedal, da je čebelja družina fenomen naravnega okolja in njen vpliv na našo prehrano je neprecenljiv. Slišali smo tudi, kakšna je čebelja vloga v prehranski verigi, kaj nam čebele sploh pomenijo in da so čebele danes že ogrožena živalska vrsta ter kakšen je vpliv gensko spremenjenih semen na življenje čebel in drugih opraševalcev.

Branko Borštnik, čebelar in promotor uživanja cvetnega prahu, ki se ukvarja samo s pridobivanjem cvetnega prahu, je velik zagovornik redne uporabe cvetnega prahu v prehrani, veliko izobražuje mlade čebelarje, pa tudi raziskovanje mu ni tuje. Povedal nam je še, kako pridobiva cvetni prah, kako naj ta prah uživamo, dodal pa je tudi nekaj priporočil sedanjim in bodočim uživalcem cvetnega prahu.

Nika Pengal, apiterapevtka in čebelarka, ki so jo prejšnji mesec gostili v Knjižnici Domžale, je povedala, kaj pomeni apiterapija in katera področja vse zajema, kakšne izkušnje ima v apiterapevtskem delu in kako se ljudje odzivajo na apiterapijo ter, če dovolj poznajo njene koristi. Povedala nam je še tudi pomen uživanja propolisa za preventivo in kurativo.

Dr. Marjeta Levstek iz Centralne čistilne naprave Domžale-Kamnik nam je povedala, da v CČN čistijo kar mi onesnažimo, da je voda življenjska kri tega modernega sveta ter kako so čebelarji in čebele zelo občutljivi na čistočo vode. Dejavnost CČN je zelo pomembna za naš obstoj, povedala pa je tudi, kako vidi sobivanje čebel in CČN in kaj le-te pomenijo pri ohranjanju naravnih habitatov.

Res se je pogovor precej zavlekel, a obiskovalci okrogle mize so izvedeli ogromno stvari o čebelah in njihovih pridelkov.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi